23.5.2010 Pomoc po povodni v Pravčicích

26. 5. 2010

Jak jsem již psal v předešlé zprávě. Našim hasičům nebyl lhostejný osud obyvatel jiných zasažených obcí. A tak když v sobotu 22.5.2010 ve 22:31 byli vyzváni, aby pomohli vodou ohroženým Pravčicím po vydatném lijáku, tak neváhali a ihned vyrazili. Na místo dorazili 23:23. Okamžitě se zapojili do prací, nasadili plovoucí čerpadlo Amphibio, kterým odčerpávali vodu z jednoho ze zasažených rodinných domů. Dále použili klasické kalové čerpadlo, aby odčerpali vodu z přeplněné kanalizační soustavy. Aby se vše co nejvíce urychlilo, použilo se čerpadlo, kterým je vybavena naše Renča (cisternová automobilová stříkačka). Dále stavěli provizorní hráze z pytlů s pískem.

Vody bylo na místě takové množství, že si zásah vyžádal dva dny a dokonce 18 jednotek. V neděli 23.5. v 11:00 přijeli naše kluky (L. Richtera, R. Matelu, L. Matulu, R. Šopík, K. Bačůvka), vystřídat další naši členové. Byli jimi J. Šopík, M. Hrdlička, M. Dolák, M. Batík, sobotu i neděli zde ztrávil P. Kolajík, který obsluhoval naši Renču. Během neděle nadále probíhalo odčerpávání vody ze zatopených míst a kanalizace a monitorovalo se okolí. Dále bylo povoláno na místo velkokapacitní čerpadlo, které poskytl HZS Ústí nad Labem. Odčerpávání vody se tak zrychlilo a ta postupně ustupovala. Naši hasiči zde byli až do odvolání do 21:04 a na základnu se úspěšně vrátili ve 21:40.

Všechny fotografie najdete ve fotogalerii pod názvem Povodně 2010

autor: Martin Bill SDH Fryšták