Jdi na obsah Jdi na menu
 

14.6.2011 Stěhování čápů

19. 6. 2011

Párečku čápů bílých a jejich mláděti dnes dopoledne podali pomocnou ruku pracovníci Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Zlínského kraje ve spolupráci s hasiči z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje a odborníky v oblasti ornitologie.

Komín poblíž centra města Fryšták, na kterém bylo původní hnízdo, je totiž v havarijním stavu a bylo potřeba vybudovat nové bezpečnější hnízdiště. Stal se jím betonový sloup, na který se uchytila podložka, a na ní se udělaly základy nového hnízda. Zbudování nového domova pro čápy uhradil ze svého rozpočtu Zlínský kraj.

Ornitologové přenesli pomocí vysokozdvižné plošiny Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje mládě z původního nevyhovujícího hnízda, aby mohlo spokojeně přežít do vylétnutí. Pak už se jen čekalo, zdali se k němu rodiče vrátí i do nového domova.
„Vrátili se téměř okamžitě. Plošina, se kterou nám v rámci záchrany zvířete asistovali zlínští hasiči, ještě nebyla ani zcela sklopená. Dopadlo to zkrátka dobře, jako vždy,“ hýřil po zdařilé záchraně čapí rodinky optimismem Miroslav Dvorský, ornitolog z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí. Sám přitom už asistoval u více než padesátky podobných záchranných akcí.

 

Autor textu: Gabriela Sýkorová Dvorníková, Krajský úřad Zlínského kraje
Autor fotografií: Petr Zákutný, Krajský úřad Zlínského kraje

 

Náhledy fotografií ze složky 14.6.2011 Stěhování čápů