25.4.2014 Hasičský prapor

20. 5. 2014

Dne 25. 4. 2014

jsme se stali hrdými majiteli hasičského praporu. Slavnostního předání v Brně se účastnil i náš pan starosta.

Následný den se náš prapor účastnil XXI. mezinárodní hasičské pouti na Svatém Hostýně, kde byl posvěcen při mši svaté.

Historie vzniku praporu

V našem sboru ve Fryštáku se o slavnostním praporu jednalo v minulosti vícekrát. Ale až v letošním roce, kdy náš sbor slaví 120 let založení, jsme tento projekt zrealizovali. V polovině loňského roku jsme oslovili brněnskou firmu Alerion. Při tvorbě návrhu jsme vycházeli z místních pramenů. Na aversu je použit znak z našeho již nefunkčního zásahového automobilu. Ve znaku je Moravská orlice s ústředním heslem všech dobrovolných hasičů. Tento znak nám ručně maloval na dveře cisterny lidový výtvarník p. Valentin Javořík z nedaleké obce Lukov někdy kolem r 1980. V protilehlých rozích jsou znaky města Fryštáku. Na revers je použit sv. Florián, je to odraz plastiky, kterou jsme dostali darem od města Fryšták ku příležitosti otevření nové hasičské zbrojnice v r 2012. Sv. Florián drží ochrannou ruku nad naší starou, stále stojící, zbrojnicí. Do protilehlých rohů jsme opět použili městské znaky. Tento slavnostní prapor jsme osobně přebrali 25.4. ve firmě Alerion. Následující den byl prapor posvěcen na sv. Hostýně při tradiční hasičské pouti.

Náhledy fotografií ze složky 25.4.2014 Hasičský prapor